TikTok czy YouTube – co jest lepsze dla Twojego biznesu?

TikTok czy YouTube – co jest lepsze dla Twojego biznesu?

TikTok czy YouTube - co jest lepsze dla Twojego biznesu

W treściach wideo jest coś nieodparcie atrakcyjnego. Jeśli są profesjonalnie wyprodukowane i skutecznie promowane, łatwość, z jaką widzowie je przyswajają, przykuwa ich do ekranu. Nie można również zapomnieć o potencjale wiralowym, który tkwi w krótkometrażowych filmach. Dlatego, gdy dwie największe na świecie platformy wideo – TikTok i YouTube – konkurują o uwagę konsumentów, pojawia się pytanie: która z nich jest bardziej korzystna dla firm?

TikTok vs YouTube

YouTube jest drugą największą platformą społecznościową i wyszukiwarką na świecie, równie głęboko zakorzenioną w naszej cyfrowej świadomości co Google i Facebook. Niemniej jednak, nie można zignorować głośnego szumu wokół TikToka, który w ostatnich latach osiągnął niemal ogłuszające natężenie.

Niektóre marki mogą zdecydować się na korzystanie z obu platform. Ale ważne jest, aby firmy zrozumiały charakterystykę każdej z nich, zanim zdecydują, w którą zainwestować swoje wysiłki i środki na marketing wideo.

Rozważ demografię swojej grupy docelowej

Rozważ demografię swojej grupy docelowejMimo elektryzującej atrakcyjności TikToka, YouTube nadal dominuje pod względem popularności. Zgodnie z najnowszymi danymi, platforma wideo ma 2,2 miliarda użytkowników miesięcznie na całym świecie – więcej niż dwa razy więcej niż TikTok, który również może pochwalić się solidną liczbą 1 miliarda użytkowników.

Innymi słowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że grupa docelowa korzysta z YouTube przynajmniej od czasu do czasu. Jednak decyzja, która platforma do udostępniania wideo powinna otrzymać większość czasu i zasobów firmy, zależy od unikalnych odbiorców, jakich przyciąga każda z nich.

Użytkownicy YouTube

Zapomnij o mitycznym przekonaniu, że YouTube przyciąga wyłącznie starsze pokolenie, podczas gdy wszyscy „fajni” ludzie szaleją na TikToku. Ogromna publiczność YouTube obejmuje różne pokolenia. W 2022 roku – w samej Polsce – YouTube odwiedziło ponad 26 milionów użytkowników.

Dodatkowo, odwiedzający są niemal równo podzieleni pod względem płci: mężczyźni stanowią 53% bazy YouTube, podczas gdy kobiety – 46%.

Użytkownicy TikToka

Zapytaj nastolatka, co robi na swoim telefonie, a dziewięć razy na dziesięć odpowie „TikTok”, nie odrywając wzroku od swojego urządzenia. Kliszowy obraz istnieje z powodu: najczęściej pobierana aplikacja na świecie przyciąga uwagę mniej więcej połowy konsumentów z Pokolenia Z. Szczegółowo:

  • 62% użytkowników TikToka ma między 10 a 29 lat
  • 22% bazy TikToka jest poniżej 18 roku życia
  • 57% użytkowników TikToka to kobiety, a 43% to mężczyźni

Dlaczego TikTok przyciąga młode pokolenie? Jedno słowo: oryginalność

Dlaczego TikTok przyciąga młode pokolenieTikTok działa jako wirtualne płótno dla twórców. W tym kontekście, surowe, nieocenzurowane krótkie filmy wideo, produkowane przez ogromną różnorodność osób, odpowiadają naszemu rosnącemu pragnieniu inkluzywności i autentyczności.

Jest również niesamowicie różnorodny. Odwiedzający mogą otrzymać przepis i tutorial równie łatwo, jak mogą delektować się zwariowanym numerem tanecznym. Co więcej, największą grupę twórców stanowią osoby w wieku od 18 do 24 lat. Wiadomo, że młodzi ludzie czerpią inspiracje od swoich rówieśników – począwszy od nowych slangów, aż po trendy w makijażu.

Czy to oznacza, że gigant mediów społecznościowych jest całkowicie zdominowany przez młodsze pokolenia? Absolutnie nie.

Mimo że platforma do udostępniania wideo nie istnieje tak długo jak YouTube, nadal jest w stanie przyciągnąć publiczność poza młodszą demografią. Osoby w wieku od 40 do 49 lat stanowią 20,3% bazy TikToka – a ta liczba może tylko rosnąć z biegiem czasu. W końcu YouTube, który został uruchomiony po raz pierwszy w 2005 roku, ma 12 lat przewagi nad TikTokiem.

Biorąc pod uwagę, że YouTube dociera do szerszego zakresu użytkowników na co dzień i miesięcznie, wybór tej platformy dla potrzeb marketingowych marki w dalszym ciągu wydaje się być najbezpieczniejszą opcją. Jednakże, jeśli marka ma na celu zwrócenie się do młodszej demografii, na pewno warto rozważyć możliwości TikToka.

Na koniec, warto pamiętać, że to nie tylko liczba widzów jest istotna, ale także jakość interakcji i stopień zaangażowania. Obie platformy oferują różne możliwości i dostarczają różnych doświadczeń, dlatego decyzja o wyborze jednej z nich powinna zależeć od celów marki, grupy docelowej i strategii marketingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *